Nemoj mi se rugati

Program „Nemoj mi se rugati“

Svakoga dana stotine tisuća učenika njihovi vršnjaci zadirkuju i ismijavaju. Kad verbalna agresija preraste u fizičko nasilje, većina škola odlučno reagira. Međutim, velika većina zlostavljajućeg ponašanja u školi (engl. bullying) nije otvoreno nasilje, već prikriveno psihičko ratovanje. Ono se pojavljuje u obliku ismijavanja u društvu, psihičkog zastrašivanja i kolektivnog odbacivanja. Zadirkivanje može biti nevina zabava, ali može preći u ismijavanje, a tada više nije zbava, nego bol za drugu osobu..

Ismijavanje je jedan od oblika zlostavljajućega ponašanja. Kao fizičko zlostavljanje, i psihičko se zlostavljanje pojavljuje u mnogim nijansama i oblicima. Ono može uključivati izrugivanje, vrijeđanje i "humor" koji ima za cilj dotičnu osobu učiniti predmetom poruge i ismijavanja. Uvrede mogu biti upravljene prema odijevanju, izgledu ili ličnosti dotične osobe te mogu podcjenjivati njezinu obitelj, spol, sustav vrijednosti... Za ismijavanje čak nisu potrebne ni riječi jer će isti cilj postići i pogledi i određene geste. Svemu tome zajedničko je to što prelazi crtu koja dijeli nestašno zadirkivanje od nepoštivanja i ponižavanja neke osobe.

Stoga su mnoge škole prihvatile program „Nemoj mi se rugati“ kao oblik savladavanja ovog teškog problema.

Ukratko, Nemoj mi se rugati treba poslužiti kao uvod i obogaćenje trajnih napora koji hrane dječji osjećajni, društveni i etički razvoj, kao što su programi obrazovanja karaktera, rješavanja sukoba i podučavanja o toleranciji.

Kad djeca započnu s ovim projektom, imaju priliku podijeliti osjećaje koje su doživjeli kad su ona ili druga djeca bila pogođena nepoštovanjem. Potom, rabeći sredstva i aktivnosti u priručniku, a pod vodstvom učitelja, djeca postaju osjetljiva na bolne učinke ismijavanja, omalovažavanja, nazivanja pogrdnim imenima, zlostavljajućeg ponašanja (eng. bullying), netrpeljivosti i drugih oblika nepoštovanja s kojima se susreću u razredu i u životu izvan njega.

Moto ovog programa kojeg je razvio Peter Yarrow je i u pjesmi "Ne rugaj se" koja je sastavni dio programa.

Pjesma „Ne rugaj se“

Peter, Paul and Mary "Don't Laugh at Me"

NASTAVA NA DALJINU

JAVNI POZIV 3/20

JAVNI POZIV 2/20

POČETAK

ZAVRŠETAK

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

5.sat

6.sat

7.sat

POČETAK

ZAVRŠETAK

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

JAVNI POZIV 01/20

Nakon održanog roditeljskog sastanka, a prema Javnom pozivu 1/20 odabrana je ponuda

ARRIVA TRAVEL, PANTURIST D.D. - VARIJANTA 2

Na temelju Javnog poziva za dvodnevnu školsku ekskurziju 7.b i 8.b razreda - Beč, Austija,

Povjerenstvo je odabralo 3 prisigle ponude na Javni poziv koje će se predstaviti roditeljima na roditeljskom sastanku.

Odabrane ponude su:

1. Ponuda Astralis travel d.o.o.

2. Ponda Mare Panonium tours d.o.o.

3. Ponuda Arriva travel, Panturist d.d.

Javni poziv za dvodnevnu školsku ekskurziju 7.b i 8.b razreda - Beč, Austrija

4. 2. 2020.

« Srpanj 2020 »

09.06.2020. 11:56
9. lipnja - Dan hrvatskih putujućih knjižnica – bibliobusa
U znak sjećanja na datum kad je 1969. godine u Rijeci krenuo na put prvi namjenski hrvatski bibliobus, 9. lipnja se obilježava, od 2019. godine, kao Dan hrvatskih bibliobusa. Nacionalnim Danom hrvatskih bibliobusa slavimo jednu od mnogih važnih i nezamjenjivih usluga koje naše narodne knjižnice nude građanima - uslugu pokretnih knjižnica.