Čitanje je putovanje u nove svjetove

Tijekom školske godine 2018./2019. intenzivno se družimo  s knjigama, posebice učenici 2.a i b. razreda.

Kroz igre maštanja, pričanja i čitanja željeli smo poručiti drugima koliko je knjiga nezaobilazna pratiteljica u našim životima.

Učenici su u svojim učionicama oblikovali mali čitateljski kutak i tamo provode dio školskoga odmora listajući knjige koje su donijeli u školu. Posebno je lijep plakat koji su sami nacrtali učenici 2.a. kada ga pogledate, stvarno ste otplovili u svijet bajke.

Evo što su oni rekli, zašto je čitanje jaaako važno:

• Čitanjem razvijamo svoj mozak (kako su rekli: moždane vijuge).
  • Ako dobro čitaš, možeš dobiti bolju ocjenu.
  • Čitanjem možeš puno saznati o svemu.
  • Čitanje ti pomaže da razviješ svoju maštu.
  • Kada čitam, meni je ugodno.
  • Čitanje nam treba u životu.
  • Čitanje nam pomaže da puno toga naučimo.

Prošetali smo tako  i našli se u bajci, okruženi patuljcima, vilama i drugim likovima koji žive u bajkama.

(Ako nekome treba, mi imamo i čarobni štapić koji rješava brojne probleme!)

Tijekom posljednjeg druženja s knjižničarkom, u razredne odjele, s adresom škole i razreda stiglo je i ZAGONETNO PISMO  nepoznatoga pošiljatelja koji je pohvalio učenike 2.a i b.  odjela jer puno čitaju i česti su posjetitelji školske knjižnice.

Što će se događati dalje… vidjet ćemo nakon ponovnoga susreta.

Radno vrijeme školske knjižnice:

PONEDJELJAK - PETAK

od 8:00 do 14:00 sati

Knjižničarka: Dubravka Lišić, prof. hrvatskog jezika i dipl. knjižničarka

Iza vrata knjižnice krije se čaroban svijet izazova, mašte i znanja.

Tvoja pustolovina započinje kada otvoriš

prvu knjigu!

O školskoj knjižnici

Školska knjižnica OŠ Svete Ane u Osijeku po broju svezaka  (na kraju  kalendarske 2016. broji ukupno 2860 svezaka) te prostoru u kojem je smještena  (23m2), pripada malim knjižnicama. Knjižnični fond preseljavan je tijekom posljednjih godina nekoliko puta, a od 2014. godine knjižnica se nalazi u prostoru nekadašnje zbornice (na 1. katu škole).

U jednoj prostoriji smještena je građa za učenike i učitelje te se u tom prostoru nalaze i 4 mjesta za čitanje i rad učenika, iako knjižnica nema dodatni čitaonički prostor. Od ostale opreme u školskoj knjižnici je jedno računalo i internet. Po potrebi, računalo može biti dostupno i učenicima.

Iako je prostor knjižnice, kao i pripadajući fond mali, to nikako nije i ne može biti nešto što sputava rad knjižničarke s učenicima škole. Ono što daje posebno obilježje prostoru posjećenost je učenika i njihov svakodnevni boravak u knjižnici za vrijeme školskoga odmora. Knjižnica je u pravom smislu riječi mjesto druženja, posudbe knjiga, ali i razmjene iskustava, ideja ili neobaveznih razgovora o životu u školi. Dakle, ograničenost prostora nije problem onima koji žele biti okruženi knjigama, pozitivnim razmišljanjima i idejama ili se žele maknuti iz buke za vrijeme školskoga odmora. Tako zapravo započinje priča o suživotu knjižnice (knjižničarke) i svih učenika škole. Ujedno, knjižnica je ugodan kutak za razgovor učitelja, obavljanje redovnih razredničkih ili učiteljskih zadaća. U knjižnici se rađaju ideje za brojne projekte na razini škole ili uz surdnju s razrednim odjelima (u čemu prednjače učenici razredne nastave).

MISIJA

Učenicima koji su ujedno i najčešći korisnici usluga školske knjižnice nastojim približiti knjigu kao trajnu vrijednost.

-razvijanje pozitivnog odnosa prema knjizi i poticanje individualnog doživljaja u susretu s knjigom

- knjiga kao medij koji razvija i obogaćuje kulturu govora, čitanja i pisanja

Važnost je knjige i u tome što nas potiče na prihvaćanje, uvažavanje i izgrađivanje pozitivnog životnog stava prema sebi, ali i drugima.

Čitanje je aktivnost koja traje cijeli život.

VIZIJA

Obogaćivanje knjižnog fonda, u suradnji s učiteljima i učenicima. Važno je ići ukorak s vremenom, novim medijima.

Knjižni fond proširiti ne samo lektirnom građom, nego i naslovima koji populariziraju čitanje.

Stvaranje okružja za nove ideje i primjenu novih oblika učenja.

Dubravka Lišić, knjižničarka

NASTAVA NA DALJINU

JAVNI POZIV 3/20

JAVNI POZIV 2/20

POČETAK

ZAVRŠETAK

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

5.sat

6.sat

7.sat

POČETAK

ZAVRŠETAK

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

JAVNI POZIV 01/20

Nakon održanog roditeljskog sastanka, a prema Javnom pozivu 1/20 odabrana je ponuda

ARRIVA TRAVEL, PANTURIST D.D. - VARIJANTA 2

Na temelju Javnog poziva za dvodnevnu školsku ekskurziju 7.b i 8.b razreda - Beč, Austija,

Povjerenstvo je odabralo 3 prisigle ponude na Javni poziv koje će se predstaviti roditeljima na roditeljskom sastanku.

Odabrane ponude su:

1. Ponuda Astralis travel d.o.o.

2. Ponda Mare Panonium tours d.o.o.

3. Ponuda Arriva travel, Panturist d.d.

Javni poziv za dvodnevnu školsku ekskurziju 7.b i 8.b razreda - Beč, Austrija

4. 2. 2020.

« Srpanj 2020 »

09.06.2020. 11:56
9. lipnja - Dan hrvatskih putujućih knjižnica – bibliobusa
U znak sjećanja na datum kad je 1969. godine u Rijeci krenuo na put prvi namjenski hrvatski bibliobus, 9. lipnja se obilježava, od 2019. godine, kao Dan hrvatskih bibliobusa. Nacionalnim Danom hrvatskih bibliobusa slavimo jednu od mnogih važnih i nezamjenjivih usluga koje naše narodne knjižnice nude građanima - uslugu pokretnih knjižnica.