« Kolovoz 2017 »

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

Radno vrijeme školske knjižnice:

PONEDJELJAK - PETAK

od 8:00 do 14:00 sati

Knjižničarka: Dubravka Lišić, prof. hrvatskog jezika i dipl. knjižničarka

Iza vrata knjižnice krije se čaroban svijet izazova, mašte i znanja.

Tvoja pustolovina započinje kada otvoriš

prvu knjigu!

O školskoj knjižnici

Školska knjižnica OŠ Svete Ane u Osijeku po broju svezaka  (na kraju  kalendarske 2016. broji ukupno 2860 svezaka) te prostoru u kojem je smještena  (23m2), pripada malim knjižnicama. Knjižnični fond preseljavan je tijekom posljednjih godina nekoliko puta, a od 2014. godine knjižnica se nalazi u prostoru nekadašnje zbornice (na 1. katu škole).

U jednoj prostoriji smještena je građa za učenike i učitelje te se u tom prostoru nalaze i 4 mjesta za čitanje i rad učenika, iako knjižnica nema dodatni čitaonički prostor. Od ostale opreme u školskoj knjižnici je jedno računalo i internet. Po potrebi, računalo može biti dostupno i učenicima.

Iako je prostor knjižnice, kao i pripadajući fond mali, to nikako nije i ne može biti nešto što sputava rad knjižničarke s učenicima škole. Ono što daje posebno obilježje prostoru posjećenost je učenika i njihov svakodnevni boravak u knjižnici za vrijeme školskoga odmora. Knjižnica je u pravom smislu riječi mjesto druženja, posudbe knjiga, ali i razmjene iskustava, ideja ili neobaveznih razgovora o životu u školi. Dakle, ograničenost prostora nije problem onima koji žele biti okruženi knjigama, pozitivnim razmišljanjima i idejama ili se žele maknuti iz buke za vrijeme školskoga odmora. Tako zapravo započinje priča o suživotu knjižnice (knjižničarke) i svih učenika škole. Ujedno, knjižnica je ugodan kutak za razgovor učitelja, obavljanje redovnih razredničkih ili učiteljskih zadaća. U knjižnici se rađaju ideje za brojne projekte na razini škole ili uz surdnju s razrednim odjelima (u čemu prednjače učenici razredne nastave).

MISIJA

Učenicima koji su ujedno i najčešći korisnici usluga školske knjižnice nastojim približiti knjigu kao trajnu vrijednost.

-razvijanje pozitivnog odnosa prema knjizi i poticanje individualnog doživljaja u susretu s knjigom

- knjiga kao medij koji razvija i obogaćuje kulturu govora, čitanja i pisanja

Važnost je knjige i u tome što nas potiče na prihvaćanje, uvažavanje i izgrađivanje pozitivnog životnog stava prema sebi, ali i drugima.

Čitanje je aktivnost koja traje cijeli život.

VIZIJA

Obogaćivanje knjižnog fonda, u suradnji s učiteljima i učenicima. Važno je ići ukorak s vremenom, novim medijima.

Knjižni fond proširiti ne samo lektirnom građom, nego i naslovima koji populariziraju čitanje.

Stvaranje okružja za nove ideje i primjenu novih oblika učenja.

Dubravka Lišić, knjižničarka