« Srpanj 2017 »

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

Mali Rimljani

OŽIVLJAVANJE  POVIJESTI

MALI  RIMLJANI

Na satima povijesti učenici 5.a  razreda zakoračili su u svijet Rimljana. Pisali su na latinskom, izrađivali i obuvali rimske vojničke sandale, slali poruke kao Rimljani, okušali sreću u igri s kockama Tropa, napravili mozaik, grickali slatki medni tost, odjenuli se kao Rimljani i borili se kao gladijatori.

Učenici su nastojali približiti se iznimno zanimljivom povijesnom razdoblju Rimske Republike i Carstva. Rimska civilizacija trajala je više od 1000 godina. Mnoge rimske zamisli, izumi i rješenja preživjela su do danas kao npr. abeceda, vodovod i centralno grijanje.

Učenici su napravili  zemljovid u svitku koji prikazuje Rimsko Carstvo, lovorove vjence, vojne sandale (caligae),vlastiti model Konstantinovog slavoluka,vojničke zastave,rimske pločice za vrata svoje sobe s natpisima „Salvete amici“ što znači „Pozdrav prijateljima“,rimski mozaik,zmiju narukvicu,bullu koja donosi sreću,kopče za rimske halje s likom psa,velike štitove i mačeve, a sve skupa zasladili su tostom s medom (bellarium).

Svi učenici odjenuli su se u rimske halje koje su učvrstili kopčama, a glave su okitili lovorovim vjencima. Djevojčice su se okitile rimskim nakitom, a dječaci su uživali iza štitova osjećajući se hrabrim kao gladijatori. Druženje je proteklo u predstavljanju svega izrađenog, degustaciji drugačije hrane (libum), voća (jabuke, šljive, orasi, bademi, grožđe, smokve, limun, šipak) te slatkih zalogaja (bellarium, globi okruglice).

Bilo je jako zanimljivo nakratko ući u svijet starih Rimljana. Do nekog novog susreta pozdravlja Vas

Anita Opančar, prof. povijesti