Mali Rimljani

OŽIVLJAVANJE  POVIJESTI

MALI  RIMLJANI

Na satima povijesti učenici 5.a  razreda zakoračili su u svijet Rimljana. Pisali su na latinskom, izrađivali i obuvali rimske vojničke sandale, slali poruke kao Rimljani, okušali sreću u igri s kockama Tropa, napravili mozaik, grickali slatki medni tost, odjenuli se kao Rimljani i borili se kao gladijatori.

Učenici su nastojali približiti se iznimno zanimljivom povijesnom razdoblju Rimske Republike i Carstva. Rimska civilizacija trajala je više od 1000 godina. Mnoge rimske zamisli, izumi i rješenja preživjela su do danas kao npr. abeceda, vodovod i centralno grijanje.

Učenici su napravili  zemljovid u svitku koji prikazuje Rimsko Carstvo, lovorove vjence, vojne sandale (caligae),vlastiti model Konstantinovog slavoluka,vojničke zastave,rimske pločice za vrata svoje sobe s natpisima „Salvete amici“ što znači „Pozdrav prijateljima“,rimski mozaik,zmiju narukvicu,bullu koja donosi sreću,kopče za rimske halje s likom psa,velike štitove i mačeve, a sve skupa zasladili su tostom s medom (bellarium).

Svi učenici odjenuli su se u rimske halje koje su učvrstili kopčama, a glave su okitili lovorovim vjencima. Djevojčice su se okitile rimskim nakitom, a dječaci su uživali iza štitova osjećajući se hrabrim kao gladijatori. Druženje je proteklo u predstavljanju svega izrađenog, degustaciji drugačije hrane (libum), voća (jabuke, šljive, orasi, bademi, grožđe, smokve, limun, šipak) te slatkih zalogaja (bellarium, globi okruglice).

Bilo je jako zanimljivo nakratko ući u svijet starih Rimljana. Do nekog novog susreta pozdravlja Vas

Anita Opančar, prof. povijesti

« Rujan 2018 »

21.09.2018. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.