« Kolovoz 2017 »

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

Humanitarne akcije

Origami prijateljstva

Voditeljice projekta: Viktorija - Silvija Roguljić, učiteljica razredne nastave i Željka Živković, psiholog

Školska godina u kojoj je izveden projekt: 2009./2010.

Učenici koji su sudjelovali:

Frano Belošević, 1.b

Luka Bilić, 1.b

Laura Bradarić, 1.b

Beatris Findrik, 1.b

Dunja Kreidl, 1.b

Zoa Majić, 1.b

Lucija Mandić, 1.b

Luca Mantovani, 1.b

Ante Masnić, 1.b

Stela Nikolić, 1.b

Davor Reit, 1.b

Marko Sesar, 1.b

Dino Švarcer, 1.b

Aishe Vejseli, 1.b

Nives Vešligaj, 1.b

Lara Vidaković, 1.b

Cilj projekta:

Potaknuti učenike na volontiranje kao oblik solidarnosti i brige za druge i zajednicu u kojoj žive

Razvoj empatije, solidarnosti i socijalnih vještina učenika

Poticanje na ulaganje vlastitog vremena, znanja i sposobnosti u pomaganju drugima u zajednici

Upoznati učenike s različitim ustanovama i udrugama koje skrbe za djecu i odrasle kojima je potrebna pomoć

Nastavni predmeti obuhvaćeni projektom:

Likovna kultura, Sat razrednika, Terenska nastava – integrirani sadržaji Hrvatskog jezika, Njemačkog jezika (Sati njegovanja njemačkog jezika i sati njegovanja kulture austrijsko – njemačke nacionalne manjine), Glazbene kulture, Prirode i društva

Ključni pojmovi obrađeni kroz projekt:

LK: ritam, likovi; poruka; jedinstvo boja, oblika i veličina - harmonija

Terenska nastava: posebne potrebe, sposobnosti, Dom za samostalno stanovanje; djeca s poteškoćama, brižnost; stariji, briga, nemoćni

SR: sličnosti, različitosti, osobine, posebne potrebe, sposobnosti, humanost; Dom za starije i nemoćne, skrb, umirovljenici, međusobno pomaganje

Nastavne teme (prema planu i programu pojedinog predmeta) obuhvaćene projektom (nastavna tema, predmet, razred):

1.

Tema: SLIČNOSTI I RAZLIKE, Sat razrednika, 1. razred

Tema: PLOHA – ritam i niz likova, Likovna kultura, 1. i 3. razred

Terenska nastava: POSJET DOMU ZA SAMOSTALNO STANOVANJE, 1. razred

Tema: KAKO SE OSJEĆAMO KADA POMAŽEMO DRUGIMA, Sat razrednika, 1. razred

2.

Tema: DJECA S POSEBNIM POTREBAMA, Sat razrednika, 1. razred

Tema: POVRŠINA - vizualna komunikacija, Likovna kultura, 1. i 3. razred

Terenska nastava: POSJET CENTRU ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE „IVAN ŠTARK“, 1. razred

Tema: BRIŽNO BIĆE, Sat razrednika, 1. razred

3.

Tema: KAKO POMOĆI STARIMA I NEMOĆNIMA, Sat razrednika, 1. razred

Tema: PLOHA - JEDINSTVO BOJA, OBLIKA, VELIČINA, Likovna kultura, 1. i 3. razred

Terenska nastava: POSJET DOMU UMIROVLJENIKA, 1. razred

Tema: ZAJEDNO MOŽEMO SVE, Sat razrednika, 1. razred

Opis tijeka projekta

1. priprema

Uočili smo da malo djece sudjeluje u životu osoba koje imaju poteškoće i hendikepe te u životu starih osoba našeg grada. Željeli smo djecu uključiti ovom akcijom u pomaganje osobama s posebnim potrebama i starim osobama. Stoga smo izradili projekt kojim ćemo povezati rad u školi, posebice u području likovne kulture i sate razrednika s druženjem s osobama kojima je potrebna pomoć. U projekt su uključena djeca iz prvog razreda za austrijsko-njemačku nacionalnu manjinu te iz trećeg razreda u skupini „Mali likovnjaci“.

2. realizacija (faze projekta)

Djeca su kroz satove razrednika upoznata s ciljevima projekta i motivirana na zajednički rad. Kroz likovni rad izrazili su svoje prijateljstvo s osobama koje će posjetiti.

Potom su radove predali u institucijama koje su posjetila i u njima pripremila i izvela mali program koji se sastojao od igrokaza i pjesama na hrvatskom i njemačkom jeziku.

3. evaluacija (osobne refleksije učenika, komentari) i prezentacija

Na satovima razrednika djeca su razmijenila svoje dojmove o zajedničkom radu i posjetama institucijama.

O posjetama institucijama preko stranice škole informirani su učenici, roditelji i učitelji.

4. Vanškolske institucije uključene u projekt:

Dom za samostalno stanovanje (Udruga za promicanje inkluzije), Osijek, Ulica svete Ane 4, Osijek - smješten uz našu školu

Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“, Drinska 12b, Osijek

Dom za starije i nemoćne osobe, Drinska 10, Osijek

Natječaj udruge OPA

Na natječaj udruge OPA za najbolje školske projekte s polazištem u likovnoj kulturi prispjelo je 29 projekata iz 19 škola, od čega 16 osnovnih škola, dvije srednje škole i jedan projekt iz vrtića.

Dana 25. 10. 2010. sastalo se povjerenstvo u sastavu Sonja Vuk (asistentica za Metodiku nastave likovne kulture na ALU), Miroslav Huzjak (docent za metodiku likovne kulture na UF), Milena Matijević Medvešek (nastavnica likovne kulture, OŠ Trnsko), Katarina Franjčec (učiteljica razredne nastave, OŠ Tin Ujević), Jelena Bračun (tajnica udruge OPA).

Povjerenstvo je dodijelilo za humanitarnu akciju pohvalu projektu Origami prijateljstva.