« Srpanj 2017 »

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

CAP - Prevencija nasilja nad djetetom

Od 2002. godine naša škola sudjeluje u programu CAP. Od ove godine škola ima dva CAP tima, odnosno šest CAP pomagača educiranih za rad s osobljem škole, roditeljima i učenicima razredne nastave u programu CAP.

CAP  dolazi od prvih slova engleskih riječi Child Assault Prevention, koje u prijevodu znače PREVENCIJA NAPADA NA DJECU. Ovaj je program opisan kao "jedan od najobuhvatnijih i najinovativnijih programa prevencije u svijetu". Cilj mu je pružiti zajednici točnu informaciju o zlostavljanju, kako bi se razbili mitovi o tome. Ključ CAP-ovog uspjeha leži u njegovim temeljima, odnosno u osnovnoj filozofiji jačanja djece  i pružanja pozitivne podrške djeci. Njegova polazna postavka je da djecu treba naučiti kako da se sama zaštite i dati im podršku u tome, a ne ih učiniti potpuno ovisnima o odraslima.

Originalni CAP program počeo je u Sjedinjenim Američkim Državama 1978. godine. Od tada se ovaj program primjenjuje u mnogima od američkih država, ali i više drugih zemalja svijeta. Hrvatska je bila 14. zemlja koja ga je uvela (između ostalih Engleska, Slovenija, Japan itd.).  Neki dijelovi ovog programa prevedeni su na sedam jezika, uključujući i američki znakovni jezik (ASL).

CAP se u Hrvatskoj  primjenjuje na inicijativu Udruge roditelja "Korak po korak" od šk. god. 1999/2000. Te je godine od strane američkih stručnjaka educirana prva grupa školskih psihologa, pedagoga i drugih djelatnika škola koji su započeli s provođenjem programa.

U programu CAP timovi naše škole održali su 15. svibnja 2012. roditeljski sastanak 2. i 3. razreda. Roditelji su na sastanku upoznati s pojavnošću nasilja nad djecom i načinom prevencije u programu CAP te su im podijeljene informativne brošure.

CAP radionice za djecu u 2. i 3. razredu održane su 17. svibnja. Djeca su upoznata sa strategijama koje ih mogu ojačati i pomoći u radionicama u kojima su odlično surađivala.

Članovi CAP timova: Marija Anić, Gordana Moka, Marica Mršo, Melita Šebešćen, Željka Živković i Ljerka Žulj

Brošura o provođenju CAP programa u razrednoj nastavi