Raspored zvona prijepodne

« Listopad 2017 »

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.

Da je Borivoj Dovniković Bordo, pripadnik zlatne generacije Zagrebačke škole crtanog filma, bio učenik naše škole saznali smo slučajno, kada je prošle školske godine posjetio zgradu u Ulici svete Ane 2, u želji da vidi svoju bivšu osnovnu školu.

Dovnikovića ubrajaju  među četrdeset najboljih majstora animacije svih vremena, a crtići su mu uvršteni na top ljestvicu najboljih 100 tog područja i vremena. Osim u animiranom filmu, Bordo se iskazao u stripovima, ilustracijama i karikaturama te u grafičkom dizajnu.

Rodio se 1930. u Osijeku, pohađao je našu školu i gimnaziju (također i gimnaziju u Požarevcu i Beogradu), a nakon Akademije likovnih umjetnosti radio je u redakciji lista „Kerempuh“. Suosnivač je „Duga filma“ gdje započinje njegova karijera u crtanom filmu.

Veliki uspjeh doživio je film „Škola hodanja“ u kojem glavnog junaka četvero ljudi pokušava naučiti i preobratiti na baš njihovu vrstu hodanja jer, bez obzira što on zna hodati, upravo je njihov hod – najbolji.

Ovdje možete pogledati ovaj majstorski „crtić“:

Izvor: http://www.filmski.net/dossier/248

Emili i Detektivi & Pipo

Svima kojih se to tiče!

Tako je glasio tekst na pozivnici za kazališnu predstavu „Emil i detektivi“ i predstavljanje stripa „Emil i detektivi“ i „Pipo“. Sve se to događalo 12. 10. 2011. od 18, 30 sati u Dječjem kazalištu.

Bila je to večer za sjećanje. Nakon kazališne predstave koju su izveli glumci Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića, uslijedilo je predstavljanje stripa „Emil i detektivi“ i „Pipo“. Uživali smo u susretu s proslavljenim strip autorom i animatorom, Osječaninom Borivojem Dovnikovićem – Bordom, poznatim novinarom i scenskim majstorom Rudijem Aljinovićem i ostalim gostima večeri. Duhovito i emocionalno gospodin Dovniković je govorio o crtanju stripa koji je negdje mirovao od daleke 1953. godine. Rekao je da je čudno koliko ljudi radi jednu predstavu, a strip nastaje dok on sam crta u sobi. Stranicu stripa radio je i do dva dana. Veliki izazov bio je vratiti se u svijet toga stripa iznova. Dakle, odlučio je dovršiti strip prema romanu E. Kä stnera „Emil i detektivi“. Voljeli strip ili ne, ova knjiga je uistinu posebna od korica do korica.

Dubravka Lišić