« Kolovoz 2017 »

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

Da je Borivoj Dovniković Bordo, pripadnik zlatne generacije Zagrebačke škole crtanog filma, bio učenik naše škole saznali smo slučajno, kada je prošle školske godine posjetio zgradu u Ulici svete Ane 2, u želji da vidi svoju bivšu osnovnu školu.

Dovnikovića ubrajaju  među četrdeset najboljih majstora animacije svih vremena, a crtići su mu uvršteni na top ljestvicu najboljih 100 tog područja i vremena. Osim u animiranom filmu, Bordo se iskazao u stripovima, ilustracijama i karikaturama te u grafičkom dizajnu.

Rodio se 1930. u Osijeku, pohađao je našu školu i gimnaziju (također i gimnaziju u Požarevcu i Beogradu), a nakon Akademije likovnih umjetnosti radio je u redakciji lista „Kerempuh“. Suosnivač je „Duga filma“ gdje započinje njegova karijera u crtanom filmu.

Veliki uspjeh doživio je film „Škola hodanja“ u kojem glavnog junaka četvero ljudi pokušava naučiti i preobratiti na baš njihovu vrstu hodanja jer, bez obzira što on zna hodati, upravo je njihov hod – najbolji.

Ovdje možete pogledati ovaj majstorski „crtić“:

Izvor: http://www.filmski.net/dossier/248

Emili i Detektivi & Pipo

Svima kojih se to tiče!

Tako je glasio tekst na pozivnici za kazališnu predstavu „Emil i detektivi“ i predstavljanje stripa „Emil i detektivi“ i „Pipo“. Sve se to događalo 12. 10. 2011. od 18, 30 sati u Dječjem kazalištu.

Bila je to večer za sjećanje. Nakon kazališne predstave koju su izveli glumci Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića, uslijedilo je predstavljanje stripa „Emil i detektivi“ i „Pipo“. Uživali smo u susretu s proslavljenim strip autorom i animatorom, Osječaninom Borivojem Dovnikovićem – Bordom, poznatim novinarom i scenskim majstorom Rudijem Aljinovićem i ostalim gostima večeri. Duhovito i emocionalno gospodin Dovniković je govorio o crtanju stripa koji je negdje mirovao od daleke 1953. godine. Rekao je da je čudno koliko ljudi radi jednu predstavu, a strip nastaje dok on sam crta u sobi. Stranicu stripa radio je i do dva dana. Veliki izazov bio je vratiti se u svijet toga stripa iznova. Dakle, odlučio je dovršiti strip prema romanu E. Kä stnera „Emil i detektivi“. Voljeli strip ili ne, ova knjiga je uistinu posebna od korica do korica.

Dubravka Lišić