« Srpanj 2017 »

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

I našu je školu posjetio Dabar
Autor: Anita Midžić Topalović, 17. 11. 2016.

Od ove školske godine naša škola uključila se u međunarodnu inicijativu Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima te široj javnosti. Natjecanje se ove godine prvi puta održalo u Hrvatskoj u razdoblju  od 7. do 11. studenog 2016. godine. Sudjelujući u natjecanju, učenici su uvidjeli da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova, nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim. Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu u kojoj se potiče razvoj računalnog razmišljanja rješavanjem primjerenih problemskih i logičkih zadataka i to od 1. razreda osnovne škole.

Na natjecanju u Republici Hrvatskoj sudjelovalo je 5 927 učenika. U našoj školi natjecanju su se pridružili učenici 2. a i 2. b razreda s učiteljicama Marinom Kristek i Maricom Mršo te učenici predmetne nastave sa svojim učiteljicama matematike Anelom Bocor Taler i Anitom Midžić Topalović. Sudjelovalo je  48 učenika, a od njih je u 10% najboljih izabrano 11 učenika:

• Fabijan Stanić, Leona Šegec, Katja Korovljević, Anja Janković, učenici 2. razreda
  • Kimi Dmitrić, Patrik Stradiotti, učenici 5. razreda
  • Sanja Čalošević, učenica 6. razreda
  • Luka Jerković, Aishe Vejseli, Zoa Majić, Laura Bradarić, učenici 8. razreda

S ponosom ističemo da je učenik Fabijan Stanić (2. b) postigao najbolji rezultat na razini cijele države u kategoriji drugih razreda.

Vrijedno je pohvaliti i istaknuti entuzijazam svih prijavljenih  i motiviranost za natjecanje Dabar te njihov uspjeh u samom natjecanju.