ŠKOLSKA EKSKURZIJA 5.a, 6.a i 6.b razreda

30. i 31. 5. 2013.g. učenici 5.a, 6.a i 6.b razreda bili su na stručnoj ekskurziji radnog naslova „Nacionalni park Plitvička jezera - Srce Hrvatske“. U njihovoj pratnji bili su razrednici Ivica Rumora, Anita Opančar i Emina Šinka.

Vrijeme nas nije baš poslužilo tako da smo dobro i manje dobro utopljeni  s kišobranima u  rukama obišli  naš najveći i najstariji nacionalni park na Plitvičkim jezerima. Nacionalni park dobio je taj status 1949.g.  Površinom je najveći od osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj. Godine 1979. Nacionalni park Plitvička jezera uvršten je u Popis svjetske prirodne baštine UNESCO-a. Ubraja se u najljepše prirodne znamenitosti Europe.

Bez obzira na vrijeme uživali smo u šetnji Parkom, obilasku Donjih jezera,boravku ispod velikog slapa, vožnji brodićem po jezeru Kozjak (doslovce smo se smrznuli) te vožnji elektrovlakom do polazišne točke gdje nas je dočekalo stidljivo sunce. Napokon.

Slijedeće odredište bile su Tuheljske toplice gdje smo nakon smještaja u lijepe i udobne sobe i večere otišli na disco party uz DJ-a. Bilo je nadasve veselo, razigrano i nezaboravno. Pojedinci su stvarno rođeni za plesni podij. Večer za pamćenje.

Sutradan nakon doručka imali smo slobodno prijepodne za kupanje i igru  u termama Tuhelj. Učenici su uživali u zabavnim igrama na vodi poput utrke luftićima, potezanju užeta itd.

Poslijepodne je bilo predviđeno za posjet najvećem hrvatskom marijanskom svetištu u Mariji Bistrici. Ondje smo vidjeli i zavjetni kip Majke Božje Bistričke koji pripada nizu tzv. crnih madona i datira s kraja 15.st.  Za vrijeme gradnje crkve Blažene Djevice Marije izbio je požar u kojem je bila oštećena cijela unutrašnjost crkve, osim velikog oltara i čudesnog kipa Majke Božje. 3.10.1998.g. papa Ivan Pavao II. posjetio je Mariju Bistricu prigodom proglašenja blaženim mučenikom zagrebačkog nadbiskupa kardinala Alojzija Stepinca.

Nakon toga posjetili smo svjećarsko-medičarsku radnju obitelji Šćuric u Podgorju Bistričkom. Domaćica Brankica prikazala nam je način izrade licitara te na zanimljiv način dočarala tradicijski licitarski zanat u kojem su se okušali i naši  učenici. Uslijedio je povratak kući. Neki su od umora pozaspali. Svatko se s svojim mislima uputio kući, nadam se i s pregršt lijepih uspomena s ovog putovanja. Veselimo se nekom novom zajedničkom druženju!

Anita Opančar, prof. povijesti

objavio: Ivica Rumora Emina Šinka Anita Opančar   datum: 7. 6. 2013.

ŠKOLSKA EKSKURZIJA 5.a, 6.a i 6.b razreda

Anita Opančar, prof. povijesti

objavio: Ivica Rumora Emina Šinka Anita Opančar   datum: 7. 6. 2013.

Podržite učenike naše škole u kreativnom natječaju
humanitarne udruge „RTL pomaže djeci“.

RTL će donirati do 5000 eura za opremanje knjižnice školama s najvećim brojem glasova.
Pomozite nam kako bismo bili u prvih 5 nagrađenih škola, glasajte do 2. svibnja u ponoć putem ankete:

Poveznica na kreativni uradak: