Edukacijsko jutro o Holokaustu

16.9.2010. u 11:00 sati u kinu Europa održana je svečana projekcija filma Dječak u prugastoj pidžami. Film je adaptacija John Boyneovog nagrađivanog romana Dječak u prugastoj pidžami, scenarista i režisera Marka Hermana.

Film je prikazan kao edukacija o Holokaustu, a edukacijsko jutro u Osijeku rezultat je  uspješne suradnje udruge Festival suvremenog židovskog filma Zagreb i Grada Osijeka. Osijek je bio domaćin drugog po redu edukacijskog jutra (prvo se održalo u lipnju 2010. u Velikoj Gorici) kojemu je  cilj na suvremen i zanimljiv način upoznati mlade ljude s tragedijom Holokausta te ih potaknuti na razvijanje tolerancije.

Po završetku filma Branko Lustig, slavni producent, koji je dobio dva Oscara za filmove “Schind­lerova lista” i “Gladijator”, održao je kratko prigodno predavanje. Učenicima je govorio o svom iskustvu djeteta, koje je preživjelo zloglasne koncentracijske logore – Auschwitz i Bergen-Belsen.
Potom je gradonačelnik, gospodin Krešimir Bubalo, proslavljenom Osječaninu uručio javno priznanje Grada Osijeka „Počasni Građanin Grada Osijeka“, koje mu je dodijeljeno još 2004. godine, no zbog njegove spriječenosti do sada nije svečano uručeno.

Projekciji su prisustvovali učenici 7. i 8. razreda osječkih osnovnih škola, među kojima i skupina učenika naše škole pod vodstvom učiteljice povijesti Anite Opančar.

Više o našem slavnom sugrađaninu Branku Lustigu možete pročitati na stranici Essekeri na http://essekeri.hr/bio/5-branko-lustig

objavio: Željka Živković   datum: 16. 9. 2010.

Edukacijsko jutro o Holokaustu

objavio: Željka Živković   datum: 16. 9. 2010.