« Srpanj 2017 »

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

DAN NJEMAČKOG JEZIKA
Autor: Karmen Jašarević, 7. 6. 2017.

U našoj smo školi 2. lipnja 2017. godine obilježili Dan njemačkog jezika. Jedina smo osnovna škola u Republici Hrvatskoj koja upisuje i pripadnike austrijske i njemačke nacionalne manjine te su naši učenici u cjelosatnom programu na njemačkom jeziku pokazali što sve znaju. Sudjelovali su učenici od 1. do 8. razreda predstavivši se igrama, recitacijama, pjesmama i plesovima te scenskim  igrokazima  i skečevima.

Prvašići su se predstavili veselim dječjim igrama  "Regen, Regen, Tröpfchen" i "Ringel, ringel Reihe". Učenici  drugog  razreda pripremili su  nekoliko scenskih igara: "Das Uhrenlied", "Die Schule ist ein groβes Haus" i "So viele kleine fleiβige Zwerge". Pjesmom i plesom, program su obogatili učenici trećeg razreda, a četvrti su u sklopu ovogodišnjeg školskog projekta "Josip Juraj Strossmayer - učenik naše škole" osmislili scensko-glazbeni igrokaz "Österreichische Touristen in Osijek". Nakon toga, peti i šesti razredi su recitirali vesele proljetne pjesme i izveli dva skeča "Immer diese Fremdwörter" i "Das Reisebüro". Program je obogaćen i pjesmama "Guten Morgen, liebe Sonne", "Edelweiβ" i "Ach, es schmeckt doch gar so gut" u izvedbi malog i velikog školskog zbora.

Ponosni smo što ćemo s dva prikazana scenska igrokaza i tri skeča i ove godine sudjelovati na Međunarodnom kazališnom festivalu na njemačkom jeziku koji će se održati od 16. do 19. lipnja u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku.

Nadamo se uspješnom nastavku suradnje s Njemačkom zajednicom - Zemaljskom udrugom Podunavskih Švaba koji su bili naši dragi gosti te s nestrpljenjem iščekujemo sljedeće obilježavanje Dana njemačkog jezika u našoj školi. Dio atmosfere možete pogledati u našoj foto-galeriji.