Datum objave: 21. listopada 2023.
Kategorija: Blog Knjižnica

U petak, 20. listopada, učenici 4. razreda, u pratnji učiteljica Suzane Barišić i Gordane Moka te knjižničarke Dore Sabo, prisustvovali su susretu s poznatom hrvatskom književnicom Sanjom Pilić. Susret se odvio na dječjem odjelu Gradske i sveučilišne knjižnice u Osijeku povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, a susretu su prisustvovali i učenici Osnovne škole Dobriše Cesarića
Sanja Pilić je učenicima predstavila svoju najnoviju slikovnicu Maša i mobitel te im otkrila pojedine detalje iz svog privatnog života, a jedan od njih je kako je ime svoje unuke Maše iskoristila za lik Maše u svojim slikovnicama.

Učenici su imali priliku intervjuirati književnicu te na kraju susreta dobiti autogram.
Radosno su stajali u redu ne bi li dobili autogram u svoje privatne knjige, a ujedno i u knjige koje pripadaju našoj školskoj knjižnici. Tim povodom sretni smo što će svi učenici naše škole, koji nisu imali priliku prisustvovati susretu, ipak osjetiti povezanost s književnicom kada otvore njezine knjige prilikom čitanja lektire i vide autogram te uz njega nacrtana srca i pile koje je književnica nacrtala kao asocijaciju na svoje prezime Pilić. 

U našoj fotogaleriji pogledajte fotografije susreta, a u nastavku pročitajte intervju sa Sanjom Pilić te saznajte još detalja iz njezina života. Intervju je priredio učenik 4.a razreda Jan Marinić u suradnji s knjižničarkom, a saznati sve odgovore pomogli su mu naši učenici te učenici Osnovne škole Dobriše Cesarića.

Koliko ste knjiga dosad napisali?
Napisala sam 37 knjiga za djecu i odrasle te 36 slikovnica.  Serijal slikovnica o Maši vrlo je popularan dugi niz godina, a jako se ponosim time što su prema romanima Sasvim sam popubertetio i Mrvice iz dnevnog boravka nastale predstave u zagrebačkom kazalištu Žar ptica. Također, prema slikovnicama Maša i Božić te Maša i klaun nastale su predstave u Gradskom kazalištu Trešnja. To mi je baš drago vidjeti!

Tko je vaš omiljeni spisatelj/ica?
Kada sam bila manja, omiljeni su mi bili Ivana Brlić-Mažuranić i Erich Kästner, oni su pisci  koji su me formirali. Danas mi je omiljena spisateljica Sanja Polak i još neki kolege književnici.

Koji Vam je bio najdraži predmet u školi?
Voljela sam Hrvatski, ali samo zato što sam jako voljela čitati, ne zbog gramatike i pravopisa. 

Je li to što je poznata književnica Sunčana Škrinjarić Vaša majka, utjecalo na Vaš odabir da se bavite pisanjem?
Definitivno, iako sam majčine knjige uglavnom čitala u rukopisu. Družila sam se s krugom književnika te je to indirektno utjecalo na mene. Uz to sam se bavila fotografijom i crtanim filmom, a osim majke, imala sam prabaku spisateljicu, rodom iz Slovenije. 

Koje ste sve književne nagrade osvojili?
Osvojila sam sve hrvatske književne nagrade, neke i više puta.
2022. godine nominirana sam za najprestižniju nagradu Hans Christian Andersen koju dodjeljuje Međunarodni odbor za dječju knjigu najboljem piscu i najboljem ilustratoru za djecu i mlade. Nagrada se tradicionalno dodjeljuje na Sajmu dječje knjige Bologni. Nažalost, tu nagradu još uvijek nisam osvojila.

Koje Vam je omiljeno jelo?
Ne volim tripice i pohani mozak! Sve ostalo mi je omiljeno.

Koje su Vaše neispunjene želje?
Moja najveća želja je da nemam strah od vožnje auta, a druga mi je želja naučiti jedan strani jezik jako dobro, koristiti ga ne samo za osnovnu komunikaciju, već tečno kao materinski da se mogu na njemu i zezati.
Što se jezika tiče, bilo bi lijepo čuti neku moju priču kako zvuči na engleskom jeziku.
Moje knjige nisu nikad prevedene na engleski jezik jer smatram da knjiga na engleskom jeziku već ima previše i konkurencija je velika. Knjige su mi prevedene na albanski, bugarski, makedonski i slovenski jezik.

Kada ste napisali prvu knjigu i koliko se Vaš stil razlikovao od majčinog?
Prva knjiga se zvala Ah ludnica, a napisala sam ju s 30 godina.
Mami nikad ne bih pokazala svoje rukopise, nego bi ona moje knjige pročitala kad bi već bile izdane. Mislim da se mami nisu sviđale moje knjige jer smo imale različite stilove, moj je bio definitivno moderniji.

Što radite u slobodno vrijeme?
U slobodno vrijeme ne radim ništa! Pijem kavu, idem u kino, kazalište, putujem i družim se s prijateljima.

Što biste preporučili onima koji se žele baviti pisanjem?
Pišite o onom što znate, što vam se događa, otkrijte kakav biste stil, zamišljajte svoje likove. Ne treba puno izmišljati ono što ne poznaješ. 
Erich Kästner kaže: „Pišite o onom što dobro poznajete! Ono što ne znaš moraš dobro proučiti da bi bilo zanimljivo.“

PROČITAJTE JOŠ…

Skip to content