« Rujan 2017 »

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.

A  B  C  D  E  F  G  H  I  K  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  Ž
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 103 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Izraz Opis
Obnovljiva energija

Energija proizvedena iz obnovljivih izvora energije. Npr. sunčeva energija, energija vjetra i energija biomase.

Održivost

Sposobnost korištenja resursa na takav način da će oni biti upotrebljivi i u budućnosti.

Okoliš

Prirodno ili ljudski promijenjeno okružje u kojem ljudi, životinje i ostali organizmi žive.

Opasan otpad

Materijali koji mogu znatno naškoditi zdravlju ljudi ili okoliša ukoliko se s njima ne postupa na odgovarajući način.

Organska hrana

Biljni ili životinjski proizvodi koji su proizvedeni bez pomoći pesticida, gnojiva, antibiotika ili drugih kemikalija.

Organski otpad

Svaki otpad biljnog ili životinjskog podrijetla.

Otapanje ledenjaka

Otpanje ledenjaka naziv je za proces koji je posljedica globalnog zatopljenja Zemlje. U posljednje vrijeme sve više privlači pozornost svjetske javnosti. Danas se otapanje ledenjaka smatra jednom od najopasnijih posljedica globalnog zagrijavanja. Najugroženija su područja Grenlanda i Antarktike. Neki znanstvenici smatraju da bi se ledenjaci u potpunosti mogli otopiti već 2050. godine. U budućnosti ova bi pojava mogla ugroziti živote milijuna ljudi diljem svijeta.

Otpaci stakla

Slomljeno ili otpadno staklo koje se koristi za proizvodnju novog.

Otpad

Sve što nekome više nije korisno i čega se želi riješiti. Otpad je korisno dobro i ne bi ga trebali mješati sa smećem, već ga reciklirati.

Otpadne vode

Tekućina koja napušta kanalizacijski sustav.

Ozon

Bezbojni plin. Ozon je vrlo važan plin u gornjim dijelovima atmosfere jer nas štiti od štetnog sunčevog zračenja. Ali, ukoliko nastaje u nižim dijelovima atmosfere u reakciji sa zagađivačima, tada postaje opasan.

Ozonske rupe

Razaranje ozona prestavlja dvije različite pojave, koje su primjećene kasnih 1970-tih, a to su smanjenje količine ozona u ozonskom omotaču, za otprilike 0,4 % godišnje i ozonske rupe, pojava smanjenja stratosferskog ozona u listopadu, iznad Antartike. Uzroci tih dviju pojava su slični, ljudske aktivnosti stvaraju povećanu koncentraciju klora (Cl) i broma (Br), posebno ispuštanjem klorofluorovodika (freoni) i halona. Svaki atom Cl ili Br, može razbiti i preko 10 000 molekula ozona, prije nego što nestane iz stratosfere.

Povodom 29. prosinca, Međunarodnog dana biološke raznolikosti, postavili smo ovaj mali ekološki rječnik. U njemu su objašnjeni neki pojmovi koji se često koriste u ekologiji, a još ćemo ga i nadopunjavati.

Što je ekologija?

Eko datumi kroz školsku godinu

07.09. Dan hrvatskih voda
 17. 06. Svjetski dan suzbijanja erozije i suše