preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Tražilica


Dokumenti
POTVRDE

Poštovani roditelji/skrbnici,  

potvrde o školovanju koje se izdaju u tajništvu škole možete preuzeti
samostalno iz e-Dnevnika. 
U padajućem izborniku potrebno je odabrati svrhu izdavanja potvrde te ispisati digitalnu potvrdu o školovanju.  Potvrde su elektronički potpisane i zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima (Zakon o provedbi Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ; Narodne novine broj 62/17.). 

Eko rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A B C D E F G H I K M N O P R S T U V Z Ž
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 103)

bez opisa

Potraži izraz:
Online rječnici
Zdrava prehrana

Da bi djeca mogla zdravo odrastati, potrebna im je uravnotežena prehrana, puno tekućine i dovoljno kretanja. Danas nije lako navesti na zdravu prehranu djecu, zasipanu reklamama za slatkiše i gazirane napitke.

Postoje pravila koja mogu pomoći djeci i roditeljima da u takvim uvjetima prehrana djece bude što zdravija i pomogne u rastu i razvoju.

 

Redoviti obroci sprječavaju iznenadni i veliki apetit

I dan kao takav ima svoje uspone i padove. Da bi se ublažili padovi energije, djeca moraju redovito jesti i piti. Dnevno je dovoljno pet obroka (tri glavna i dva sporedna). Ukoliko dijete stalno nešto jede, neće biti gladno u vrijeme glavnog obroka, a postoji i opasnost od prekomjerne težine. Glavne obroke treba jesti za stolom, u društvu ostalih članova obitelji i bez ikakvih ometanja sa strane (televizija ili čitanje).

 

Ugasiti žeđ – bez šećera

Bitno je puno piti, jer djeca reagiraju na premalen unos tekućine znatno osjetljivije od odraslih. Napitke koristimo prije svega da bismo pokrili potrebe za tekućinom i oni bi morali sadržavati što manje šećera. Najprikladniji napitci su obična voda, mineralna voda, nezaslađeni biljni i voćni čajevi.

Slatki napici kao limunada, ledeni čaj ili Cola nisu prikladni za djecu i mlade. Oni sadrže puno šećera i štete zubima jer se na taj način lakše stvara karijes. Osim toga mnogi od ovih slatkih napitaka sadrže sastojke, koji kod djece mogu izazivati nemir, poremećaje koncentracije kao i spavanja.

 

Doručak: najbolji početak dana

Mnoga djeca odlaze u školu bez doručka. A upravo doručak čini energetsku osnovu za dugi školski dan. Pomaže djeci da koncentriranije, bolje raspoloženi i aktivno prate nastavu.

Roditelji trebaju dijete pravovremeno probuditi, kako bi se ono, sebi prilagođenim tempom, pripremilo za dan i na miru moglo doručkovati.

Za doručak se preporučuje:

- mlijeko

- čisti nezaslađeni voćni sok

- mekinje s mlijekom i svježim voćem

- kruh od integralnog brašna/zrna

Šarene pahuljice za doručak, namijenjene djeci, najčešće sadrže puno šećera i masnoće pa nisu prikladne za uravnoteženi doručak.

 

Puno povrća i voća

Voće i povrće treba po mogućnosti jesti za svaki obrok, tj. u idealnom slučaju pet porcija dnevno.

Dajte prednost sezonskom voću i povrću – najbolje je kad odaberete ono iz regije.

U izboru hrane za obroke možemo se poslužiti piramidom prehrane:

 

Dijete se buni protiv voća i povrća?

Uz malo mašte roditelji mogu navesti dijete da i ono počne jesti povrće i voće:

- djeca mogu praviti malene ražnjiće od voća i povrća s kruhom i sirom

- pripravite hranu koja se može jesti prstima (prutiće od paprike, olovke od mrkve, male rajčice itd.) i nadopunite je umakom od svježeg sira i svježeg začinskog bilja

- ukusna voćna salata

Ukoliko dijete ne voli voće i povrće ni u obliku pojedinačnih zalogaja, postoje i druge mogućnosti kako bi ono jelo bitne hranjive tvari i vitamine:

- napravite voćni shake tj. ispasirajte voće s mlijekom, ili ga pomiješajte s jogurtom

- od povrća možete napraviti pire, dodajte ga u umake, juhe ili povrće dodajte nabujcima

 

Krumpiri, riža i tjestenine čine sitim

Tjestenine, krumpiri, riža i kruh čine dobru osnovu za zdravu prehranu. Dajte prednost proizovodima od integralnog brašna, jer sadrže više hranjivih tvari i duže čine sitim.

Pri tom je vrlo bitan način pripreme:

Oguljeni krumpiri kuhani u slanoj vodi ili s ljuskom skoro da i ne sadrže masnoću i mogu se kombinirati na različite načine. Suprotno tomu, pečeni i prženi krumpiri ili pomfrit sadrže puno masnoće i ne bi trebali biti češće nego jedanput tjedno zastupljeni na jelovniku.

 

Neizostavni su i mliječni proizvodi

Mliječni proizvodi su neizostavni dio jelovnika jedanput do dvaput dnevno: mlijeko, jogurt, svježi sir bez i sa začinskim biljem, kao i tvrdi sir.

Oni pomažu ne samo razvoju kostiju, već i čitavom tijelu.

Redovito nudite djetetu različite mliječne proizvode.

Dijete se buni protiv mlijeka? U tom slučaju pomiješajte mlijeko sa svježim voćem ili mu, kao alternativu, ponudite blago zaslađeni kakao ili jogurt.

 

Malo masnoće i slatkiša

Opće je poznato da masne proizvode trebamo jesti u vrlo malim količinama. Malo maslaca možemo koristiti kao namaz na kruh. Za prženje i pečenje pri visokim temperaturama idealni su maslac za prženje ili suncokretovo ulje. Za pirjanje ili kao dodatak umaku za salatu preporučuju se hladno prešana ulja, kao npr. maslinovo, bučino, orahovo ili ulje sjemenki lana – ona daju jelu fini okus.

Slatkiše i slane grickalice treba koristiti umjereno. Odredite zajedno s djetetom količinu tih proizvoda za čitav tjedan, a ono je samo može podijeliti na manje porcije. Nakon glavnog obroka ponudite slatki desert, npr. puding, koji ste sami pripravili. Alternativno rješenje je i šaka neslanih kikirikija, oraha ili lješnjaka te sušenog voća.

 

Jedite češće ribu, a meso i suhomesnate proizvode umjereno

Uvrstite u svoj jelovnik dva do tri puta tjedno obroke s ribom. Na taj način će Vaše dijete unijeti dovoljno joda i masnoća bitnih za organizam.

Tjedno su dovoljne jedna do dvije porcije mesa ili kobasice, kako bi se kod djece zadovoljila potreba za željezom i ostalim hranjivim tvarima. Suhomesnati proizvodi često sadrže mnogo prikrivene masti, stoga radije koristite kuhanu ili svježu šunku bez masnih rubova, hladno pečenje i sl.

Salame, hrenovke ili jetrene kobasice koristite u malim količinama, najviše jedanput tjedno.

 

Da bi se dijete radovalo hrani

- dopustite djetetu da i ono pomaže prilikom kuhanja, dekoracije, postavljanja i pospremanja stola te stavljanja hrane na tanjur

- djeca su u stanju sama ocijeniti potrebu za hranom - ne tjerajte dijete da jede, ukoliko ono više ne može ili ne želi

- ponudite djetetu i hranu koju ne poznaje - djeca uče zahvaljujući oponašanju i vremenom se priviknu na nove stvari

- jelo nije sredstvo odgoja: ne nagrađujte ili ne kažnjavajte dijete jelom

- ukoliko dijete ne podnosi određenu hranu ili je alergično, posavjetujte se s liječnikom

 

Kretanje

Za zdravlje je potrebno redovito kretanje i tjelesne aktivnosti, osobito djeci. Kao što postoji piramida zdrave prehrane, postoji i piramida preporučenih tjelesnih aktivnosti:

« Prosinac 2019 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji


ŠKOLSKO ZVONO

      

 

ŠKOLSKI JELOVNIK

 

ŠKOLSKA KNJIŽNICA

 

ŠKOLSKI YT KANAL

 


Korisni linkovi

e-DNEVNIK

Upute za učenike i roditelje

 

 

DEUTSCH ONLINE

 

 EDUVIZIJA
(Portal za učenje)

 

CENTAR ZA SIGURNIJI
INTERNET

HRABRI TELEFON
"Problem je manji kad se podijeli"

 

CENTAR ZA INFORMIRANJE I
SAVJETOVANJE O KARIJERI

 

PRIJAVA I UPIS U SREDNJE ŠKOLE


Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 4. 2011.

Ukupno: 1091812
Ovaj mjesec: 7221
Danas: 109

RSS Reader




preskoči na navigaciju