Prekini lanac

Rezultati istraživanja o elektroničkom zlostavljanju u Hrvatskoj

Istraživanje koje je UNICEF proveo u 23 osnovne škole 2010. godine (sudjelovala je i naša škola), u kojem je sudjelovalo više od 8000 djece i roditelja te skoro 1000 učitelja pokazalo je da djeca u Hrvatskoj ne zaostaju za svojim vršnjacima u svijetu u utjecaju suvremene tehnologije na svakodnevni život.

Čak 96% djece u Hrvatskoj ima i mobitel i računalo, a 85% ima i pristup internetu, a polovica se njih koristi internetom svaki dan. Djeca su u korištenju računala i interneta spretnija i vještija od odraslih, uključujući i roditelje.

Iz rezultata ankete: Da je nasilje putem interneta i mobitela puno ozbiljnije od nasilja u stvarnome životu smatra 22,9% djece, a 49,7% ih smatra da žrtve elektroničkog nasilja to postaju bez nekog posebnog razloga. Istraživanje je također ukazalo na to da bi 47,9% djece pokušalo zaustaviti nekakav slučaj elektroničkog nasilja u školi, no zanimljiv je podatak da ih 24,8% smatra da kad nekoga zlostavljaš putem interneta, a ne izravno, lakše se izvučeš jer nitko ne zna tvoj pravi identitet.

Istraživanje je također pokazalo da se 66% djece u Hrvatskoj, u dobi od 10 do 15 godina, nikada nije susrelo s nekim oblikom elektroničkog nasilja ili zlostavljanja. Nasilje koje već možemo smatrati zlostavljanjem jer se događa 2 – 3 puta mjesečno i češće, doživljava 4,89% djece. Neki od najčešćih oblika ovakvog nasilja događaju se putem socijalnih mreža, posebice Facebooka te putem SMS poruka. Pritom se kod djece najčešće javljaju osjećaji ljutnje, uznemirenosti i zabrinutosti te izbjegavanje odlaska u školu, kao i gubitka koncentracije. Načini na koje se djeca nose s elektroničkim nasiljem su različiti: najčešće pričaju s prijateljima ili roditeljima te ignoriraju zlostavljanje i izbjegavaju internetske stranice na kojima ih zlostavljaju, međutim to ih, u pravilu, ne sprječava da koriste internet.

Dobiveni rezultati ukazuju na paradoks da se najviše nasilja događa na Facebooku i drugim socijalizacijskim stranicama, premda su one stvorene zato da bi se družili i uspostavljali kontakte s drugima.

Rezultati pokazuju da roditelji često razgovaraju s djecom o opasnostima pri korištenju internetom, međutim rijetko se koriste filterima, programima i drugim načinima kontrole sadržaja, iz čega bismo mogli zaključiti da je korisno poučavati roditelje o ovakvoj mogućnosti zaštite djece na internetu.

Istraživanje je pokazalo da bi se u situacijama elektroničkog nasilja većina učitelja odmah posavjetovala s kolegama ili stručnim suradnicima o tome što dalje i poduzela bi neke učinkovite korake. Međutim, između 12 i 15 posto učitelja kaže da ne bi učinili ništa, jer to nije njihov posao. Ovaj podatak ukazuje na, u javnosti, relativno prošireno mišljenje da nije posao škole odgajati djecu za ponašanje u elektroničkom prostoru. Rezultati nam također pokazuju kako su učitelji spremniji učiniti nešto kad su u pitanju uznemirujuće SMS poruke ili nasilje na Facebooku.

Dosadašanja istraživanja provedena na više od 20.000 djece i njihovih roditelja u 25 europskih zemalja pokazala su da je 12% mladih Europljana u dobi od 9-16 godina na internetu bilo izloženo nekom događaju ili sadržaju koji ih je uznemirio. Najčešćim rizikom pokazalo se upoznavanje online prijatelja, dok su neprimjerene i ružne poruke ili komentari od strane vršnjaka upućeni djetetu putem interneta ono što najviše uznemiri dijete.

Kako se povećava broj elektroničkih medija, povećava se broj djece na internetu, pa tako i onih sve mlađih. UNICEF-ovu akciju "Prekini lanac!", koja je usmjerena na zaštitu djece od zlostavljanja putem interneta i mobilnih telefona pozdravlja čak 77% roditelja u školama koje ga provode, te podržava odluku škola da se uključe u nju. Također, 21% roditelja smatra da je dobro da se škola bavi i time, dok ih samo 2% smatra da se škola ne bi trebala baviti time. Akcija se u cijelosti financira donacijama građana i tvrtki, među kojima se ističe donacija prvog partnera UNICEF-a u Hrvatskoj, Hrvatskog Telekoma.

Izvor: http://www.prekinilanac.org/

Ovdje možete preuzeti:

Martina Tomić Latinac: Rezultati istraživanja o elektroničkom zlostavljanju, 4. susret Mreže škola bez nasilja, Zagreb, 11. – 12. studenoga 2010.

Letak za učenike

Letak za roditelje

UNICEF-ovo priznanje "Prekini lanac je 3. prosinca 2012. na svečanosti u Novinarskom domu u Zagrebu dodijeljeno ravnateljima i koordinatorima 19 škola u Hrvatskoj, među kojima je bila naša škola, a koje su uspješno provele program prevencije elektroničkog zlostavljanja „Prekini lanac“.

Naša škola se u ovaj projekt uključila 2010. godine, a tijekom školskih godina 2010./11. i 2011./12. razrednici su od 1. do 8. razreda proveli niz radionica te na roditeljskim sastancima informirali roditelje o projektu i načinima prevencije elektroničkog zlostavljanja.

Koordinatorica: Željka Živković

POLICA OSIGURANJA

Ponuda za Školu u prirodi - Orahovica Hrvatskog crvenog križa, Gradskog društva Osijek, prema Javnom pozivu 4/18 - Škola u prirodi za četvrte razrede u škoskloj godini 2018./2019., odabrana je na roditeljskom sastanku.

Raspored zvona prijepodne

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

5.sat

6.sat

Raspored zvona poslijepodne

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

16.30 – 17.15

OSIGURANJE

« Lipanj 2018 »

21.06.2018. 08:59
21. lipnja - Prvi dan ljeta
Ljeto je jedno od četiri godišnja doba i najtoplije je od njih. Na sjevernoj polutki traje otprilike od 20. lipnja do 23. rujna. Na južnoj polutki traje od oko 20. prosinca do oko 21. ožujka. Po konvenciji ljeto na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio lipnja, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna, a na južnoj Zemljinoj polutki dio prosinca, cijeli siječanj, veljača i dio ožujka.