Projekt: Osijek - grad susreta kultura

Od ove školske godine naša škola je postala dio mreže osječkih osnovnih i srednjih škola koje u okviru izvannastavne aktivnosti Kulturne i duhovne baštine zavičaja provode projekt „Osijek - grad susreta kultura“. Tijekom školske godine zadatak učenika naše škole i njihovog mentora, učitelja geografije Gorana Ledenčana će biti izrada interaktivnoga turističkog vodiča o njemačkome Osijeku. Na prvim radionicama učenici su se međusobno upoznavali pokušavajući na primjeru radionica odgonetnuti pojmove identiteta, stereotipa i tolerancije. Kako nam je bilo na prvim radionicama, možete pogledati u foto-galeriji

Opis projekta

Grad Osijek je oduvijek bio i danas je izrazito multikulturalna sredina. Danas u Osijeku, uz pripadnike hrvatskoga većinskog naroda, žive pripadnici čak 22 nacionalne manjine, od kojih je, prema posljednjem popisu stanovništva, njih 11 u porastu, dok je druga polovina u nešto manjem broju.

S ponosom valja istaknuti da se svih 20 jezika koji nose status službenih manjinskih jezika govore u gradu Osijeku. Ta nepobitnost bogatstva kulture ujedno Hrvatsku čini zemljom s najvećim brojem službenih manjinskih jezika u Europskoj uniji. Sredine koje uspijevaju njegovati kulturnu raznolikost zadržavaju svoje stanovništvo, ali i privlače novo. To su mjesta gdje se djeca i odrasli uče toleranciji, međusobnom poštivanju i uvažavanju različitosti. Projektom „Osijek - grad susreta kultura“ želimo ukazati na važnost očuvanja identiteta, jezika i kulturnih posebnosti svih etničkih i  kulturnih grupa te promovirati zajedničko kulturno nasljeđe kao vrijednost zajednice i sliku koja najbolje pokazuje širinu i otvorenost grada na Dravi i njegovih stanovnika. Projekt ima za cilj učenje i istraživanje multikulturalnosti grada te promociju kulturne raznolikosti kao zajedničke vrijednosti i bogatstva. Projektom se također nastoje razvijati i jačati interkulturalne kompetencije učenika kroz provedbu izvannastavnih sadržaja na dinamičan, zabavan i kreativan način. Nositelj projekta je Nansen dijalog centar, a provodi se u suradnji s OŠ Svete Ane, OŠ Mladost, OŠ Tina Ujevića, OŠ Vladimira Becića, OŠ Višnjevac, Graditeljsko-geodetskom školom Osijek, III. gimnazijom Osijek, Glazbenom školom Franje Kuhača Osijek, Medicinskom školom Osijek, Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek i Muzejom Slavonije iz Osijeka.

objavio: Goran Ledenčan   datum: 9. 11. 2017.

POLICA OSIGURANJA

Ponuda za Školu u prirodi - Orahovica Hrvatskog crvenog križa, Gradskog društva Osijek, prema Javnom pozivu 4/18 - Škola u prirodi za četvrte razrede u škoskloj godini 2018./2019., odabrana je na roditeljskom sastanku.

Raspored zvona prijepodne

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

5.sat

6.sat

Raspored zvona poslijepodne

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

16.30 – 17.15

OSIGURANJE

« Srpanj 2018 »

11.07.2018. 07:56
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.