Projekt: Osijek - grad susreta kultura

Od ove školske godine naša škola je postala dio mreže osječkih osnovnih i srednjih škola koje u okviru izvannastavne aktivnosti Kulturne i duhovne baštine zavičaja provode projekt „Osijek - grad susreta kultura“. Tijekom školske godine zadatak učenika naše škole i njihovog mentora, učitelja geografije Gorana Ledenčana će biti izrada interaktivnoga turističkog vodiča o njemačkome Osijeku. Na prvim radionicama učenici su se međusobno upoznavali pokušavajući na primjeru radionica odgonetnuti pojmove identiteta, stereotipa i tolerancije. Kako nam je bilo na prvim radionicama, možete pogledati u foto-galeriji

Opis projekta

Grad Osijek je oduvijek bio i danas je izrazito multikulturalna sredina. Danas u Osijeku, uz pripadnike hrvatskoga većinskog naroda, žive pripadnici čak 22 nacionalne manjine, od kojih je, prema posljednjem popisu stanovništva, njih 11 u porastu, dok je druga polovina u nešto manjem broju.

S ponosom valja istaknuti da se svih 20 jezika koji nose status službenih manjinskih jezika govore u gradu Osijeku. Ta nepobitnost bogatstva kulture ujedno Hrvatsku čini zemljom s najvećim brojem službenih manjinskih jezika u Europskoj uniji. Sredine koje uspijevaju njegovati kulturnu raznolikost zadržavaju svoje stanovništvo, ali i privlače novo. To su mjesta gdje se djeca i odrasli uče toleranciji, međusobnom poštivanju i uvažavanju različitosti. Projektom „Osijek - grad susreta kultura“ želimo ukazati na važnost očuvanja identiteta, jezika i kulturnih posebnosti svih etničkih i  kulturnih grupa te promovirati zajedničko kulturno nasljeđe kao vrijednost zajednice i sliku koja najbolje pokazuje širinu i otvorenost grada na Dravi i njegovih stanovnika. Projekt ima za cilj učenje i istraživanje multikulturalnosti grada te promociju kulturne raznolikosti kao zajedničke vrijednosti i bogatstva. Projektom se također nastoje razvijati i jačati interkulturalne kompetencije učenika kroz provedbu izvannastavnih sadržaja na dinamičan, zabavan i kreativan način. Nositelj projekta je Nansen dijalog centar, a provodi se u suradnji s OŠ Svete Ane, OŠ Mladost, OŠ Tina Ujevića, OŠ Vladimira Becića, OŠ Višnjevac, Graditeljsko-geodetskom školom Osijek, III. gimnazijom Osijek, Glazbenom školom Franje Kuhača Osijek, Medicinskom školom Osijek, Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek i Muzejom Slavonije iz Osijeka.

objavio: Goran Ledenčan   datum: 9. 11. 2017.

« Listopad 2018 »

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.