« Kolovoz 2017 »

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

PROJEKT „Josip Juraj Strossmayer-učenik naše škole“
Autor: DUBRAVKA LIŠIĆ, 18. 5. 2017.

Cjelogodišnji projekt „Josip Juraj Strossmayer“ predstavljen je u ponedjeljak, 15. svibnja 2017. godine.

Bila je to ujedno i prigoda da svi učenici i učitelji pokažu što su i kako radili tijekom višemjesečnog razdoblja. Kreativnosti uistinu nije nedostajalo. Učenici razrednih odjela (1. do 4. razreda) u svoje prezentacije unijeli su i poznavanje hrvatskoga jezika, glazbene kulture, likovne kulture… sve do maketa katedrala koje je Strossmayer dao sagraditi  te  izvedbe pjesme u duhu vremena u kojem je živio (Oj, Hrvatska,oj!) .

Učenici su svoje uratke predstavili u holu škole, iznoseći podatke s iznimnom sigurnošću i ozbiljnošću. Život i rad Josipa Jurja Strossmayera  oslikan je i riječima , fotografijama, crtežima portreta, ali i  stihovima. Posebnu pozornost privukli su učenici 1. razreda koji su količinom podataka i zanimljivostima  nadmašili očekivanja.

Rad na projektu u predmetnoj nastavi organiziran je sukladno sličnostima unutar pojedinih područja i bliskosti predmeta. U sklopu nastave engleskog jezika organiziran je zanimljiv „Lov na blago“. Prezentacijom plakata vidjelo se da su interesi različiti: od izvanučioničke nastave ( posjet Đakovu učenika 7. i 8. razreda), prijevoda biografije, istraživanja ostavštine biskupa Strossmayera, spomenika i obilježja posvećenih Strossmayeru, prezentacije o izgradnji katedrala, zapisa u književnim djelima, izrade igre memory, sve do izrade foto albuma …

Strossmayeru je bio posvećen i prethodno održan talent show „Strossmayer je tvoj-pokaži talent svoj“ u kojem su nastupili brojni učenici naše škole te je pobjednicima dodijeljena i plaketa s likom Strossmayera, idejno likovno rješenje Nikoline Ćavar, učenice 6.a razreda (prilog objavljen  na web stranici škole).

Prostor u školi krasi i obogaćuje  lenta vremena koju su marljivo, dugo i strpljivo radili naši učenici-povjesničari. Riječ je o zahtjevnom zadatku koji je povezao slikovne sadržaje, brojne pisane i objavljene podatke kao  i samo vizualno rješenje (izgled lente).

Pripremajući  projekt svi smo mnogo naučili. No, ono što je možda važnije od svega - pokazali smo da je Strossmayer svojim zalaganjem i djelom obilježio, ne samo svoje vrijeme, nego i vrijeme u kojem mi živimo.

Prezentaciju o Strossmayeru koju je izradila Petra Zemljak, učenica 7.a razreda, možete pogledati u prilogu.